História
14. apríla 2025 uplynulo presne 100 rokov od chvíle, keď Jozef Stahl starší spolu so svojou manželkou Júliou a synmi Jurajom a Štefanom zakúpili dom na Ul. Národného domu číslo 9 (dnešnej Ul. 29. augusta). Prečítajte si príbeh jednej rodiny, jedného domu a storočia plného spomienok. Pred viac než sto rokmi položili základy nielen domu, ale aj rodinného dedičstva, ktoré pretrváva dodnes.
O päť rokov neskôr k nemu pristavali opravárenskú dielňu – dnes tam sídli predajňa textilu Humana. Synovia Juraj a Štefan sa vyučili za zámočníkov. Juraj sa v roku 1922 osamostatnil a založil firmu na opravu a predaj písacích a šijacích strojov a v roku 1925 zakladá s bratom Štefanom úspešnú firmu Auto Moto Velo. Ako zámočníci sa venovali oprave áut, motocyklov a bicyklov, kde neskôr pracoval aj ich ďalší brat Jozef, ktorý vychoval celú generáciu automechanikov. V predajni v prednej časti domu Jurajova manželka Zuzana vedie obchod s bicyklami a šijacími strojmi.
Ich otec Jozef Stahl st. okrem svojho zámočníckeho povolania vykonáva aj funkciu v obecnom zastupiteľstve Turčianskeho Svätého Martina od roku 1923 do 1928. Firma Stahl získava niekoľko zákazok ako napríklad železné dvere a škrabáky pred vchod Slovenského národného múzea alebo 610 kusov železných konzol do políc Matice slovenskej. V máji 1936 Jozef Stahl umiera a pochovaný je na Národnom cintoríne v Martine spolu s manželkou Júliou.
Súčasťou domu bola aj záhrada za dielňou (dnes VŠZP), kde rada sedávala aj mama súrodencov Júlia Stahlová rod. Neuschwendtnerová z Banskej Štiavnice.
Súrodenci Stahlovci výrazne pôsobili aj v kultúrnej sfére mesta Martin – Štefan, Juraj aj Anton hrali v ochotníckom divadle a Slovenskom spevokole. Hrali v predstaveniach ako Kariéra Jožka Púčika alebo Ženba. Štefan stvárnil vyše 20 postáv a pokladali ho za jedného z najtalentovanejších hercov a režisérov v Martine Zástoj mal aj ako režisér v divadelnom spolku Carmen. Neskôr pracoval v Matici slovenskej.
Žiaľ, v roku 1950 zasiahlo rodinu znárodnenie a boli nútení opustiť nielen svoj domov v Martine, ale aj svoju živnosť. Zo súkromnej dielne sa stal štátny podnik Československé automobilové opravovne Lučenec, závod Martin, ktoré sa neskôr špecializovali na opravy vozidiel Škoda 1203.
V roku 1990 sa v rámci uplatnenia reštitučných nárokov rodine vracia zruinovaný, rozpadávajúci sa majetok. Všetko zanedbané, zničené, upchatá kanalizácia, zatečené múry, deravá strecha. Nánosy oleja a blata v celom objekte. Deravé rýne, zastarané rozvody elektriny. Postupne nová generácia rodiny začala majetok opravovať a prerábať tak, aby sa dal opäť využívať. V roku 1995 sa z hlavnej haly stáva Tržnica STAHL, ktorú ešte mnohí dodnes spomínajú ako miesto svojich nákupov. V dome postupne vznikajú prevádzky cestovnej kancelárie, bufet, butik, požičovňa videokaziet. Postupne sa prevádzky menia, modernizujú. Lokalita opäť dostáva spoje pomenovanie "ŠTÁLKA", ktoré dnes pozná a používa každý Martinčan.
Juraj Stahl a jeho manželka Zuzana, Štefan Stahl sa však už vrátenia majetku po roku 1990 nedožili. Zo siedmich súrodencov Stahlovcov v roku 1990 žili už len Jozef (1911 - 1992) a Zlatica (1915 - 2008) (Kučeríková).
My patríme ku generácii, ktorá má možnosť tento rodinný majetok využívať najdlhšie. Od roku 1990 sa ho snažíme postupne opravovať, udržiavať a zveľaďovať, s úctou k jeho histórii a odkazu predkov.